Proteesitööd – proteesihüvitis

Meie kliinikus saate kasutada Eesti Haigekassa pooltpakutavat proteesihüvitist.
proteesihüvitis

Proteesihüvitise puhul on oluline teada, et:

* Soodustuse summa arvestatakse alati raviarvelt maha kohe hambaarsti juures maksmise hetkel. Inimene ei pea ise täitma ega esitama haigekassale ega arstile ühtegi avaldust või muud dokumenti.
* Alates 1. juulist 2017 on hambaproteeside hüvitise summa kolmeks aastaks 260 eurot.

*Pensionäridel ning osalise või puuduva töövõimega inimestel on kõige kasulikum külastada hambaarsti, kellel on leping nii proteeside hüvitamiseks (260 eurot kolmeks aastaks) kui ka täiskasvanute hambaraviks (täiendavalt 85 eurot kalendriaastas). Täiskasvanute hambaravi hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele.

Proteesihüvitist on õigus saada ravikindlustatud:

* pensionäridel, kellel on riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel määratud töövõimetuspension või vanaduspension
osalise või puuduva töövõimega inimestel
üle 63-aastastel inimestel

Pane tähele:
Hüvitisest kasutamata jäänud osa järgmisse perioodi edasi ei kandu. Kui kindlustatu ei tea täpselt, kui kaua eelmiste proteeside valmistamisest möödas on, soovitame seda täpsustada proteeside valmistajalt või uurida haigekassast enne hambaarsti juurde minemist. Seda saab kontrollida ka riigiportaali www.eesti.ee teenuse „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“ kaudu või saates allkirjastatud küsimuse haigekassasse postiga, e-postiga või külastades klienditeenindusi.

Mis on proteesimine?

Proteesimisel asendatakse hammas või selle osa hambalaboris valmistatud konstruktsiooniga. Arsti ja patsiendi vahelise koostöö tulemusel valitakse  materjalid ja asendusviis, millega tekkinud probleemi võimalikult optimaalselt ning esteetiliselt parimat tulemust pakkuvalt lahendada.

Panus (1)Proteeside alla kuuluvad:

suust mitteeemaldatavad proteesid:
  • laminaadid,
  • lumineerid,
  • kroonid,
  • inlayd, onlayd – panused,
  • sillad,
  • implantaatide kroonid ja sillad,
  • tiftköntpanusel kroonid.
suust eemaldatavad proteesid:
  • plastmassproteesid(proteesi keha on limaskesta imiteerivast plastmassist)
  • büügelproteesid (proteesi keha on valumetallist ja hambaid toetavad osad limaskesta imiteerivast plastmassist)
  • kombineeritud protees(kroonid koos lukkudega proteesiga)

Kuna suu süsteem on tasakaalustatud tervik, on vajalik proteesi pikaealisuse saavutamiseks vastashammaste taastamine ning ühtlaselt jagatud mälumiskoormuse saavutamine. Väga oluline on hilisem hügieen ja järelkontroll.   Selle käigus määratud ajavahemike järel kontrollitakse ja reguleeritakse klambreid, muid kinnitusi, vajadusel täiendatakse proteesi põhiosa ehk baasist lisamassiga vastavalt sellele, kuidas on vahepeal muutunud lõualuu.

Infolehe proteesimise kohta leiate Eesti Hambaarstide Liidu kodulehelt SIIT.