Parodontoloogia ehk igemeravi

Laseri kasutamine tänapäevases igemete ravis.

 

Tänapäeval hambaravis põhiliselt kasutatakse kahte tüüpi laserit – dioodlaser ja YrCr:YSGG laser. Laserit võib igemete raviks kasutada mitmesuguste hambaravi probleemide korral. Mõned olukorrad, kus laserhambaravi võib olla kasulik, on järgmised:

  • Gingiviit ja parodontiit.

Laserit saab kasutada igemehaiguste, nagu gingiviit (igemepõletik) ja parodontiit (igemekude ja lõualuuhaigus), ravimisel. Laserkiirgus suudab desinfitseerida igemekoe ja eemaldada baktereid, aidates vähendada põletikku ning soodustada tervisliku koe paranemist. Kahjuks laser ei asenda mehhanilist puhastamist nagu kõvemate ladestuste (hambakivi ja pigmentasioon) eemaldamist, seepärast enne laserprotseduuri alustamist arst teostab mehhaanilise puhastuse, mis koosneb tavalistest ultraheli puhastamisest, air-flow puhastamisest ja hammaste poleerimisest spetsiaalsete pastadega.

  • Igemetaskute puhastamine.

Parodontiidi korral võivad igemed moodustada “igemetaskud – süvendid lõualuus hamba ümber – sondeerimisel tasku sügavus rohkem kui 5 mm”, kus bakterid (infektsioon) ja granultasioon- kude kogunevad. Enne laseri kasutamist teostab arst mehhaanilise igemetaskute puhastamise – käsiinstrumentidega puhastatakse igemetaskust põletikuline kude (igemetasku küretaaz). Pärast saab neid taskud puhastada ja desinfitseerida laseriga, ning teostada laserbiostimultasiooni, aidates kaasa igeme parema, kiirema ning valutuma parenemise. Erijuhtudel, kui igemetaskud on väga sügavad 8-10mm, saame kasutada ka biostimuleerivaid geele,  (Näit. Emdogain geel – Straumann), mis soodustab luukoe taastumist hamba ümber.

  • Kirurgilised protseduurid.

Lasereid saab kasutada erinevate kirurgiliste protseduuride ja operatsioonide jaoks igemetel, näiteks igemevohamise eemaldamiseks, mis tihti tekib kroonilise gingiviidi või parodontiidi korral või igemekoe resektsiooniks – igemete hüpertroofia, mis võib tekkida ortodondiliste aparaatide või proteeside kandmisel.

  • Implantatsiooniks ettevalmistamine.

Enne implantaadi paigaldamist võib laserit kasutada igemekoe ettevalmistamisel – igemeplastika teostamiseks, põsekidade resektsiooniks, et tagada tervislikud ja stabiilsed igemed implantaadi ümber.

Laserhambaravi eelised igemete raviks on tavaliselt väiksem verejooks, väiksem ebamugavustunne pärast protseduuri ning kiirem paranemine võrreldes traditsiooniliste kirurgiliste meetoditega. Samas on oluline meeles pidada, et iga ravijuhtum on unikaalne ning hambaarst hindab alati individuaalselt, milline ravimeetod on patsiendi jaoks kõige sobivam.

Vaata parodontoloogia ehk igemeravi hindu SIIT