Hammaste tulek ja piimahammaskond

Lapse hambaravi

Esimesed hambad tulevad erinevatel lastel päris suure intervalliga. Mõnel ilmub esimene piimahammas alates 4. elukuust, teisel veidi enne aastaseks saamist. Paljude lastevanemate murelikud küsimused hammaste suhu ilmumise ajast, suunast ja inervallidest saavad meilt alati vastuse.

Kõige üldisem vastus oleks, et kuni esimese eluaastani ei ole probleemi esimese hamba ilmumisega. Ka see, kui viltu ta suhu lõikub, ei ole probleem. Lõualuus on palju ruumi ja nii ta tulebki vahel täiesti viltu või risti, aga reeglina keerab hammas end kenasti paika just eriti teiste hammaste ilmumisega suhu.

Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas. Imiku puhul püüa lihtsalt päeva jooksul leida aeg, mil lapsel on hea tuju, ning tehke hambapesust meeldiv päevarutiin. Puhastamiseks vali lapsele sobiv asend. Laps võib olla pikali või püsti. Sina ise võid olla nii lapse pea taga kui ka näo ees, peaasi et lapsel on mugav ja sina näed lapse hambaid.

Proovi muuta hambapesu mänguliseks ja toredaks tegevuseks. Näiteks laula laulu, räägi hammastest või mikroobidest vms, kuni harjad hambaid. Lapse tähelepanu mujale juhtimiseks võid anda talle kätte mõne mänguasja.

Beebid

Kui laps sööb öösiti rinnapiima ja on märgata emaili kahjustusi, siis tuleks esimeste valkjate või pruunikate laikude ilmumisel hammastele tulla arstile konsultatsiooni. Diagnoosime probleemi ning saame katta hambad kabinetis kaitselakiga või määrame ravi mineraliseeriva kreemiga, mis taastab hambakude.

Igal juhul oleks esimese visiidi aeg hambaarstile lapse 12 ja 24 elukuu vahel.

Esimesel visiidil: lapsevanem istub lapsega koos ravitooli ning püüame saavutada koostööd lapsega meile oma hambaid näitama. Kindlasti on hea kodutöö abiks, sest kui lapsele on selgitatud ja mänguliselt kodus läbi mängitud arsti juures toimuv, on esimene kord väga meeldiv kõigile. Pärast kenasti hammaste näitamist saab laps valida väikese kingituse.

Kõikvõimalikud jutud eelnevatest eelmise sajandi hambaravikogemustest võiks jätta lapse kõrva eest varju, kuna lapsel puudub eelnev kogemus, siis on oht teatud mõtete võimendumiseks.

Kena oleks lapsele rääkida, kui head on arstid ja aitavad lapsi. Last tuleb innustada hoolitsema enda tervise eest, sest just laps ise on tubli ja kindlasti tahab, et temaga oleks kõik hästi. Nii lapsevanem kui arst ainult aitavad last selles.

Kuigi teinekord võime mõelda, et laps on ju nii väike, on nad tegelikult väga tublid ja osalevad hea meelega ravis. Siis nad tunnevadki, et neil endil on seda vaja.

Laste suutervise kohta on võimalik leida palju kasulikku infot leheküljelt SUUKOOL.EE