Hammaste tulek ja piimahammaskond

lapse hambaraviEsimesed hambad tulevad erinevatele lastele päris suure intervalliga. Mõnel ilmub esimene piimahammas alates 4.elukuust, teisel veidi enne aastaseks saamist. Paljude lastevanemate murelikud küsimused hammaste suhu ilmumise ajast, suunast ja inervallidest saavad meilt alati vastuse.

Kõige üldisem vastus oleks, et kuni esimese eluaastani ei ole probleemi esimese hamba ilmumisega. Ka see, kui viltu ta suhu lõikub, ei ole probleem. Lõualuus on palju ruumi ja nii ta tulebki vahel täiesti viltu või risti, aga reeglina keerab hammas end kenasti paika just eriti teiste hammaste ilmumisega suhu.

Tähelepanu tuleks pöörata väga ebatüüpiliselt lõikuvatele hammastele,näiteks suulaes või huules, aga selliseid ebareeglipärasusi juhtub siiski üliharva.

Suhu ilmuvaid hambaid tuleks puhastada näpuharja, vastava lapikesi või hambaharjaga.

Kui laps öösiti sööb rinnapiima ja on märgata emailikahjustusi, siis tuleks esimeste valkjate või pruunikate laikude ilmumisel hammastele tulla arstile konsultatsiooni. Diagnoosime probleemi ning saame katta hambad kabinetis kaitselakiga või määrame ravi Mousse kreemiga, mis taastab hambakude.

Igal juhul oleks esimese visiidi aeg hambaarstile lapse 12 ja 24 elukuu vahel.

Esimesel visiidil: Lapsevanem istub lapsega koos ravitooli ning püüame meelitada last meile oma hambaid näitama. Kindlasti on hea kodutöö abiks, sest kui lapsele on selgitatud ja mänguliselt kodus läbi mängitud arsti juures toimuv, on esimene kord väga meeldiv kõigile. Pärast kenasti hammaste näitamist saab laps ka väikese kingituse valida.

Kõikvõimalikud jutud eelnevatest eelmise sajandi hambaravikogemustest võiks jätta lapse kõrva eest varju, sest kuna lapsel puudub eelnev kogemus, siis on oht teatud mõtete võimendumiseks.

Ka ei ole vaja kasutada väljendeid, et „see pole hirmus“ ega tekitada kuidagi muljet, nagu läheks laps kohe-kohe lõvikoopasse..

Kena oleks lapsele rääkida, kui head on arstid ja aitavad lapsi. Last tuleb innustada hoolitsema enda tervise eest, sest just laps ise on tubli ja kindlasti tahab, et temaga oleks kõik hästi. Nii lapsevanem kui arst aitavad ainult last selles.

Kuigi teinekord võime mõelda, et laps on ju nii väike,et veel aru saada, on lapsed tegelikult väga tublid ja osalevad hea meelega ravis. Siis nad tunnevadki, et neil endil on seda vaja.

Laste suutervise kohta on võimalik leida palju kasulikku infot leheküljelt SUUKOOL.EE.

Ning ka haigekassa INFOVOLDIKULT.